Oversætter

En kopi af den aktuelle finansieringsoversigten i Dandy-Walker Alliance, Inc. er tilgængelig ved at skrive til: Dandy-Walker Alliance, Inc. 10325 Kensington Pkwy Suite 384 Kensington, MD 20895 eller ved at ringe 1-877-Dandy-Walker. Dokumenter og oplysninger, der indgives i henhold til Maryland opfordringer loven er også tilgængelige, for udgifterne til porto og kopier, fra Maryland Secretary of State, State House, Annapolis MD 21401, 410-974-5534.

Andre Matthee leve med DW

Hi

Mit navn er Debbie (jeg er afrikaans så tilgiv min engelsk) og jeg har også en søn, der var født med DW. I dag er han en sund 13 år gammel dreng, som lever livet fuldt ud. Jeg er så heldig at have denne specielle dreng i mit liv og jeg vil gerne forældre at vide, at det ikke er altid, at du har et barn med en masse fejl, fordi de har DW. Andre blev født med praktisk taget ingen scull og havde Nob på ryggen. Da han var 10 dage gammel, han havde sin første CT-scanning, og vi fik at vide, at han har DW. Efter at have besøgt flere læge og specialist vi havde ingen behandling for DW. Og vi havde en anelse om, hvad han ville kunne gøre. Og i dag det eneste André cant gøre, er sport. Men andre, end at han er lige så aktiv som al han normale venner. Det andet problem vi havde, var med hans skriftfelter. Han kæmper for at skrive og er i en specialskole, der imødekommer dette. Vi bor i SA på en gård og Andre elsker naturen og dyr. Han har en særlig gave for dyr. Han er en blød hærdet barn. Jeg rejser ham som et normalt barn, men jeg kender alle de påvirkninger, der kommer sammen med denne diagnose. Det eneste jeg gjorde, var at stimulere hans hjerne så ofte som jeg kunne med musik og specielle spil, vi spillede. Han var i computer-klasser, da han var tre år gammel an er en meget klog lille dreng. Næste år er han i High School, og han begynder med sin uddannelse i computere, så hvis han er færdig med skolen, at han vil være kvalificerede. Hvor stor er det! Jeg vil bare give håb til de forældre, der er nødt til at høre, at der barn har DW. Det er ikke altid til at sige - det er enden!

Venlig hilsen

Debbie

2 kommentarer til André Matthee leve med DW

  • 18haditallmylife

    Jeg har netop uddannet high school Jeg tænkte på om han har nogen problemer med at vise / opleve eller forstå følelser. Jeg vil også gerne vide mere om denne gave med dyr.

  • Debbie

    Hi
    Ingen hans ingen problemer med, der viser / oplever følelser. Han bliver ked og græder let, men jeg tror, ​​han oplever følelser godt. Han vil absolut fortælle dig, hvordan han føler, og han er 14 år nu, og kan lide piger, så han vil fortælle dem det, men jeg tror, ​​han oplever ting, som en normal teenager dreng vil. Hans dyr gave måske har at gøre med det faktum, at han ikke har frygt for ethvert dyr, bruger jeg til at frygte, at hunde vil bide ham, men han vil finde en måde at tage af tixs af selv de mest vred hund. Jeg er nødt til at fortælle ham igen og igen de smule, men han bare gør ikke høre om dette. Han er meget blød natured med dyr og har en masse af empithy med dem. Han vil vedtage hvert dyr, der kommer hans vej, hvis han kunne.

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.